Styl industrialny – elementy, które dodają klimatu
Stara lampa, designerskie gadżety, białe ramki do zdjęć na tle ceglanej ściany – dodatki do industrialnego salonu powinny przyciągać wzrok, nieco zaskakiwać, ale w całym wnętrzu zgrywać się ze stylem. Oto przykłady industrialnych must-have.
Lampa jak z fabryki
Nie sposób wyobrazić sobie wnętrze w industrialnym stylu bez odpowiednio stylowego określenia. Surowa, wyglądająca jak z fabryki – albo wprost z niej przyniesiona i odrestaurowana – lampa naprawdę dodaje charakteru i wyrazu takiej aranżacji. Jeśli w salonie mieści się również kącik ze stołem do jadania posiłków warto nad nim umieścić wiszącą lampę. Tam, gdzie będziemy odpoczywać na kanapie, doskonale sprawdzi się lampa stojąca. Taka z metalowym kloszem na wysięgniku będzie idealna do surowego stylu wnętrza.
Industrialne plakaty
Plakaty na ścianę to popularny w ostatnim czasie element wystroju. Jeśli chodzi o industrialny salon, doskonale sprawdzą się czarno-białe fotografie związane z przemysłem, ale także np. stare schematy, tablice z atlasów, malowane i rysowane plakaty filmowe i teatralne, jak też elementy wyposażenia dawnych zakładów. Jeśli chodzi o oprawę, wiele osób decyduje się na antyramy. Jednak również aluminiowe, czarne czy białe ramki będą wyglądać doskonale w industrialnym wnętrzu. Można zdecydować się na jeden duży plakat albo kilka nieco mniejszych reprodukcji oprawionych tak samo. np. w białe ramki do zdjęć o odpowiednim formacie.
Druciany kosz
Ażurowe konstrukcje z drutu to charakterystyczny element stylu industrialnego. Spotyka się je jako klosze lamp, a także rożnego typu kosze. Te mogą mieć najróżniejsze przeznaczenie – od gazetownika, poprzez pojemnik na drobiazgi, efektowną misę na owoce, miejsce do przechowywania poduszek i koców, po kosz na polana do kominka. Metalowa konstrukcja i geometryczne formy doskonale wpisują się w styl industrialnych, natomiast ażurowa struktura sprawi, że ten element nie będzie wyglądał ciężko.
Czarno-białe fotografie
Wykonane samodzielnie lub przez przyjaciół artystyczne zdjęcia to obok plakatów najlepszy dodatek na ścianę. Oprawione w białe ramki do zdjęć będą się odcinać od szarych lub ceglanych ścian. Industrialny salon urozmaicą niebanalne portrety albo też zdjęcia odwiedzonych miast lub czegoś, co jest związane z pasją uprawianą przez domowników – bardzo fotogeniczne, także w dużych zbliżeniach, są chociażby samochody i motocykle. Rośliny na czarno-białych zdjęciach nabiorą natomiast tajemniczości.
Własnoręcznie wykonane dekoracje w ramkach
Oprawione w białe ramki kawałki tapet o graficznych wzorach, namalowany deseń, fragmenty tkanin, kolaże – to sposób na efektowną i bardzo prostą w wykonaniu dekorację. Taki dodatek do wnętrza z pewnością będzie niepowtarzalny, a dobór odpowiednich barw i motywów pozwoli zaadaptować ten pomysł do wnętrza w industrialnym stylu. Dlaczego akurat białe ramki do zdjęć? Takie znakomicie będą kontrastować z surowymi, pokrytymi tynkiem lub cegłą ścianami. Jeżeli te pomalowane są na jasny kolor, równie dobrze wybrać można ramki czarne.
Stołki barowe
Doskonałym uzupełnieniem industrialnego wystroju są wysokie stołki. Zwłaszcza, gdy mamy otwartą kuchnię z ladą zamiast stołu, to rozwiązanie niezwykle stylowe. Co najlepsze, meble te wcale nie muszą stanowić kompletu, aby dobrze to wyglądało w industrialnym salonie.
Płytki w charakterze podkładek i dekoracji
Ceramika sprawdzi się nie tylko na ścianie. Industrialny klimat stworzymy przez surowość i odrobinę pozornej przypadkowości. Dlatego też zamiast kupować podkładki np. pod gorące naczynia na stół lub pod świecznik, można zaopatrzyć się w ozdobne płytki ceramiczne – pojedyncze sztuki z wyprzedaży resztek. Można również ustawić je w pionie na półce jako dekoracje. Podobnie jak białe ramki tego typu dodatki same w sobie są neutralne i pasować mogą do różnych wystrojów. Ten industrialny na pewno dopełnią znakomicie, sprawiając wrażenie wygrzebanych ze staroci.
Drewniana skrzynia
Wszelkiego rodzaju stare walizki i skrzynie znajdą zastosowanie nie tylko jako dodatkowe miejsce na przechowywanie. Można również przerobić je na meble. Duża drewniana skrzynia z płaskim wiekiem nie potrzebuje nawet, aby nic z nią robić – ustawiona w salonie posłuży za stolik.