Nikon w przyszłym roku świętować będzie swoje setne urodziny. Lata doświadczeń zdobyte podczas produkowania sprzętu fotograficznego, przekładają się na jakość oferowanych przez japońska markę modeli. Dlatego właśnie system fotograficzny Nikon będzie znakomitym rozwiązaniem, które będzie ci towarzyszyć początku przygody z robieniem zdjęć.
Na początek body
Wśród lustrzanek cyfrowych Nikon można znaleźć przynajmniej 5 modeli body, które będą dobrym rozwiązaniem dla początkującego fotografa. Wspomniane body to nic innego, jak sama lustrzanka, do której należy dobrać obiektyw. W ofercie producenta szczególnie zasługuje na uwagę model D3300, który został wyposażony w matrycę o rozdzielczości 24 megapikseli. Jednak to co będzie szczególnie przydatne podczas stawiania pierwszych kroków w fotografii, to funkcja podręcznika. Aparat może bowiem nauczyć cię podstaw fotografowania – dobierania kadru, kompozycji, mocnych punktów czy zmierzenia się ze światłem zastanym.
Wśród innych modeli dedykowanych dla amatorów warto wymienić także D5600, D3400 czy D5300. Wymienione warianty różnią się poszczególnymi paramentami, które im wyższy model, tym pozwalają na bardziej zaawansowana zabawę z fotografią.
Szkło, czyli obiektyw
Jeśli chcesz zacząć stawiać pierwsze kroki w fotografii na poważnie, obok samej lustrzanki musisz się również zaopatrzyć w obiektyw. Na rynku znajdziesz np. uniwersalne obiektywy tzw. zmiennoogniskowe, które pozwalają na zmianę ogniskowej i kąta widzenia. Te przeznaczone dla początkujących charakteryzują się dużym zakresem zoomu np. 18-200 mm. Zakup takiego uniwersalnego obiektywu z pewnością będzie tańszym posunięciem, jednak nie pozwoli na wykorzystanie maksimum możliwości, jakie daje posiadana lustrzanka. Dlaczego? Jeśli w trakcie kadrowania będziesz używał funkcji zoomu, znacząco spadnie jakoś uzyskanego obrazu.
W związku z tym lepszym rozwiązaniem, niż zakup jednego uniwersalnego obiektywu, jest wybór dwóch o różnych zakresach – szeroko i wąskokątnego. Ten pierwszy będzie przydatny w fotografii wnętrz czy krajobrazu, dugi z kolei przy ujęciach robionych z bliska np. reporterskich czy portretach.
Alternatywą są natomiast obiektywy stałoogniskowe, w których występuje mniejsza liczba soczewek, a budowa obiektywu jest znacznie prostsza. W związku z tym tzw. „stałki” uzyskują wyższą jakość fotografowanego obrazu i jest on jaśniejszy. Niestety obiektywy stałoogniskowe są droższe i raczej przeznaczone dla profesjonalistów.
Dodatkowe akcesoria
Jeśli skompletujesz body oraz obiektywy, jesteś już praktycznie gotowy do stawiania prawdziwych pierwszych kroków w fotografii. Do tego przydatna będzie Ci torba lub plecak fotograficzny, wykonany ze specjalnych wzmacnianych materiałów, które uchronią delikatne elementy przed uszkodzeniami czy wilgocią. W fotografii nocnej i krajobrazowej nieoceniona pomocą będzie także niewielki statyw.