Obecnie to obraz ma najwięcej do powiedzenia. Odchodzimy od treści, długich pisanych elaboratów. Dzisiaj to zdjęcia opowiadają historie, wyrażają emocje oraz zachwycają przestrzenią. Fotografia od zawsze pełni rolę niezwykle ważną w zatrzymywaniu wspomnień, pokazywaniu tego, co ulotne, nieuchwytne, często trochę lepsze niż jest w rzeczywistości. W każdej dziedzinie znajdziemy miejsce na dobre zdjęcie. Nic więc dziwnego, że temat fotografowania architektury został przyjęty chętnie i z entuzjazmem. Wbrew pozorom jest w nim wiele trudności, precyzji oraz dokładności. Jak robić zdjęcia budynkom oraz wnętrzom, do kogo się zgłosić oraz dlaczego to takie ważne?
Fotografia w architekturze
Zdjęcia budynków zarówno mi
eszkalnych, jak i użyteczności publicznej wykorzystywane są w różnorodny sposób. Jednym z celów pokazania obiektów architektonicznych jest reklama. Profesjonalnie wykonana fotografia architektury odsłania jej najpiękniejsze strony, uwidacznia każdy szczegół i przyciąga uwagę. Dokładnie o to chodzi w marketingu i firmy bardzo chętnie z tego korzystają. Nic tak nie działa, jak zobrazowanie efektów swojej pracy, pochwalenie się oraz przekonanie potencjalnego klienta o swoich umiejętnościach oraz doświadczeniu. Zdjęcia oddadzą istotę pracy lepiej niż tysiąc słów. Ale pokazanie budynku lub wnętrza nie tylko jest w zasięgu zainteresowań architektów, deweloperów czy projektantów wnętrz. To także doskonałe pole do popisu firm oferujących usługi, takich jak: hotelarstwo, SPA&Beauty, restauracje czy obiekty sportowe. Szczególnie podczas przygotowywania efektownej i zachęcającej do odwiedzin strony internetowej klientom zależy, aby fotografie idealnie odzwierciedlały atmosferę miejsca oraz uchylały rąbka tajemnicy, co spotka gości po przybyciu. Zdjęcia ocieplają wizerunek firmy oraz świadczą o uczciwości i wiarogodności. W przypadku usług typu hotel czy restauracja to zdjęcia głównie sprawiają, że wybieramy dany nocleg lub miejsce na kolację lub nie. Według badań przeprowadzonych przez firmę okazje.info 81% kupujących, szukając produktu klika na jego zdjęcie, podczas gdy tylko 7,6% na jego nazwę.
Precyzja i technika
Fotografia architektury wymaga nie lada precyzji, cierpliwości oraz techniki. Obiekty i wnętrza nie słuchają, nie możemy wydawać im poleceń i prosić o zmianę pozycji lub wyrazu. Przy takiej usłudze niezbędne jest indywidualne podejście, dokładne ustalenia i poznanie oczekiwań klienta. Ważne jest, aby pokazać dany obiekt w idealnym świetle, ukazać na zdjęciu wrażliwość, umiejętność zamykania wnętrz we właściwych kadrach, odpowiednie wyważenie dodatków, kolorów i kontrastu. Fotografie powinny tworzyć małe dzieła sztuki, które będą autentyczne oraz prawdziwe. Wymaga to nie tylko umiejętności, ale też ciągłego trenowania swojego warsztatu, próbowania nowych stylów oraz możliwości. Przykładowe prace z fotografii architektury poznańskiej pracowni można zobaczyć tutaj: http://flash-group.pl/blog/fotografia-architektury/.
Gdzie szukać wykonawcy?
Jeśli poszukujemy profesjonalnego studia fotografii architektury zdajmy się na doświadczenie. Niech prace przemówią, bo dzięki temu jesteśmy w stanie stwierdzić, czy dany styl nam odpowiada i interesują nas zdjęcia w podobnym klimacie. Poszukiwania właściwego fotografa można przeprowadzić na kilka sposobów. Warto zapytać w otoczeniu, być może ktoś korzystać z usług wyspecjalizowanego w takim temacie artysty. Możemy też skorzystać z internetu, w którym znajdziemy mnóstwo stron profesjonalistów wraz z portfolio. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę poszukiwaną frazę, jak np. „fotografia architektury poznań” i natychmiast otrzymamy wyniki z danego miasta.