Fotografowanie to nie tylko umiejętność naciskania spustu migawki. To umiejętność patrzenia na świat przez szkła obiektywu. Każdy, kto chce fotografować świadomie powinien przede wszystkim wyczulić swoje zmysły na otaczający go świat. Jednak bez odpowiedniego warsztatu technicznego nie uda nam się utrwalić tego co zobaczymy. A według Bressonowskiej teorii – decydujący moment jest tylko jeden i może się już nie powtórzyć.

 

Od czego zacząć?

Na początku warto zapoznać się z trybami półautomatycznymi i manualnymi w naszym aparacie aby wiedzieć jak fotografować. Powinniśmy raczej odrzucić tryb automatyczny i skupić się na tych, które dają nam jakąś kreatywność. Najczęściej używać będziemy priorytety czasu i przesłony. W pierwszym przypadku to my decydujemy jaki czas naświetlania ustawić, a aparat automatycznie dobiera przesłonę. W drugim przypadku my decydujemy o wielkości przesłony, a aparat dobiera nam odpowiedni czas naświetlania. Priorytet czasu pozwala nam zdecydować czy poruszający obiekt chcemy oddać jako ostry z rozmytym tłem, lub jako rozmyty. Tu decyduje właśnie długość czasu naświetlania. W przypadku priorytety przesłony, możemy decydować o głębi ostrości – im mniejsza przesłona (liczba f mała), tym bardziej możemy zmniejszyć głębię ostrości i rozmyć tło za naszym obiektem fotografowanym. Im większą przesłonę ustawimy (liczba f duża) tym bardziej rozciągamy głębię ostrości, więc wszystko na naszym zdjęciu będzie ostre. W trybie manualnym zarówno czas i przesłonę ustawiamy ręcznie.

Poczuj aparat!

Jeżeli chcemy zawsze trafić w odpowiedni moment musimy być dobrze zżyci ze swoim aparatem. Powinniśmy wiedzieć jakiego trybu użyć do jakiej sytuacji i intuicyjnie zmieniać parametry ekspozycji. To oczywiście przyjdzie z czasem.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

Powyżej omówiliśmy sposoby korzystania z trybów aparatu. Jednak one zapewniają nam tylko prawidłową ekspozycję naszego zdjęcia, a także efekty w postaci rozmycia tła czy poruszającego się obiektu. Jednak aby dobrze fotografować powinniśmy wiedzieć jeszcze kilka innych rzeczy. Ważna jest przede wszystkim kompozycja zdjęcia. Zasady kompozycji w fotografii wywodzą się z malarstwa i właściwie dla wszystkich dziedzin sztuki w Europie są takie same. Podstawowym jest metoda mocnych punktów. Jeżeli obydwa boki zdjęcia podzielimy na trzy równe odcinki i wyprowadzimy z nich prostopadłe linie, to powstaną nam 4 mocne punkty na skrzyżowaniu tych linii. W tych punktach powinniśmy umieszczać ważne elementy na naszych fotografiach ponieważ w tych punktach szczególnie chętnie zatrzymuje się nasz wzrok. Dowiedz się więcej na temat tego jak dobrze fotografować na https://www.szerokikadr.pl/poradnik/jak-fotografowac-zawody-sportowe-krotki-poradnik

Scroll Up